A Judge Holding a Paper

Krivica – funkcionalna ili toksična

Krivica je česta tema koja se pojavljuje u individualnim terapijskim susretima. Kada neko ima često ili izraženo ovo osećanje, važno je poraditi na njemu, istražiti i razumeti ga.
 

Krivica je osećanje koje prirodno doživljavamo kada drugome nanesemo neki oblik štete. Ili kada uradimo nešto što nije u skladu sa našim bićem i izabranim vrednostima. Kada na neki način izneverimo sebe.

 

Kada je takva krivica u pitanju i ukoliko ne traje predugo (prihvatimo sebe i naučimo lekciju), tada govorimo o funkcionalnoj krivici. 
Funkcionalna krivica ima socijalnu funkciju, pomaže nam da popravimo značojne odnose, razumemo šta ih može ugroziti ili ima motivišući uticaj na nas same da ostanemo dosledni sebi.
Toksična krivica je intenzivno i često iracionalno osećanje koje nije proporcionalno situaciji ili čak samoj odgovornosti osobe, Dugo troje, nekada i godinama. Nekada je u talasima a nekada je manje više stalno prisutna
Kada na primer, osećaš izjedajuću krivicu i odgovornost za to kako se neko drugi oseća ili živi (obično neko blizak i značajan) a da to zapravo nije tvoja odgovornost. Ovaj oblik toksične krivice obično nastaje u atmosferi poremećenih haotičnih porodičnih odnosa sa emocionalno nezrelim roditeljima.
 
Drugi oblik toksične krivice dolazi kao posledica toga da smo izneverili uverenja/pravila koja su nam nametnuta spolja, a koja nisu autentično naša. Ili su u neskladu sa nama. Obično ona koja smo progutali iz sredine a nikada ih nismo preispitali.
Uz toksičnu krivicu često se pojavljuje snažno okrivljavanje sebe, velika samokritičnost, nekada i kažnjavanje sebe…Vezana i za neke probleme sa mentalnim zdravljem poput PTSP-a, depresije i anksioznosti. Zato je jako važno prepoznati je i raditi na njoj!
 
Kako se kroz psihoterapijski rad prevazilazi toksična krivica?
 
U sigurnom prostoru, gde imaš vreme za sebe da istražuješ svoja osećanja, doživljaje i odnose sa drugima, uz adekvatnu emocionu podršku i vođstvo možeš da procesuiraš krivicu i sva ostala osećanja koja se javljaju uz nju. Da je razumeš je i ugledaš mesta gde je adekvatna, a gde ne. 

Tokom terapijskog procesa dolazi do osvešćivanja, preispitivanja i prorađivanja onih uverenja i pravila koja smo progutali iz sredine u kojoj živimo. Raspoznojemo ono što nije naše i što nije u skladu sa našim Bićem. Ono što je u neskladu sa nama i zato ne može biti svareno i usvojeno već mora biti izbačeno iz našeg sistema. Tokom terpijskog procesa otkrivaš nove definicije koje su tvoje autentične i u skladu sa zdravim modelom odnosa. Učiš da razgraničiš odgovornost (i na nivou osećaja, ne samo mentalno) i da imaš novo iskustvo zdravih granica i zdrave odgovornosti.

 
 
Scroll to Top